Sytuacja na świecie w ostatnich miesiącach sprawiła, że coraz więcej osób postanowiło przygotować się do potencjalnych kryzysów. Młodzi preppersi często kupują zapasy na oślep, nie wiedząc jak je przechowywać i efektywnie wykorzystać. Zapominają też o innych elementach sztuki przetrwania, takich jak zapewnienie sobie ciepła oraz przygotowanie zestawu do natychmiastowej ewakuacji. Jeśli również chciałbyś przygotować się do przyszłych katastrof i zagrożeń przeczytaj koniecznie nasz artykuł o tym, jak zacząć swoją preppersową przygodę.
Podstawowe potrzeby
Zanim zabierzesz się za gromadzenie w domu zapasów powinieneś uświadomić sobie, jakie są twoje realne potrzeby. Zastanów się, co jest ci niezbędne do życia. Z pewnością w pierwszej kolejności pomyślisz o wodzie, pożywieniu i podstawowych środkach higienicznych. Pamiętaj jednak, że nie samym jedzeniem żyje człowiek. Aby przetrwać w trudnej sytuacji potrzebne ci będzie ubranie, źródło ciepła, lekarstwa, światło oraz łączność ze światem zewnętrznym. Sama kwestia jedzenia nie jest również taka prosta. Żywność musi być odpowiednio przechowywana aby zachować świeżość, a niektóre produkty wymagają obróbki termicznej przed zjedzeniem.
Oczywiście twoje wybory powinny być również zależne od tego, jakich zagrożeń się spodziewasz. Inaczej przygotujesz się na wojnę, a inaczej na powódź (w pierwszym przypadku zapasy prędzej schowasz w piwnicy, a w drugim – na strychu). Zanim kupisz pierwsze produkty i gadżety przygotuj listę, która będzie dla ciebie wskazówką w markecie pełnym różnorodnych towarów.
Jedzenie
Przed rozpoczęciem zakupów powinieneś ocenić swoje możliwości kulinarne i wybrać z rozmysłem jedzenie niewymagające gotowania lub produkty z których będziesz potrafił przygotować ciepły posiłek. W przypadku pierwszej kategorii sprawa jest dużo łatwiejsza – otwierasz opakowanie i jesz zawartość. Jeśli jednak chcesz wyposażyć się w żywność wymagającą obróbki termicznej weź pod uwagę to, że będziesz musiał w jakiś sposób ją przyrządzić. Gdy kuchenka przestanie działać będziesz musiał zastosować alternatywne metody gotowania, takie jak na butli gazowej z palnikiem, przy pomocy podgrzewaczy chemicznych lub na ognisku. Do takiego gotowania niezbędne są również garnki, patelnie i rondle odporne na ogień i żar.
Woda
Jedną z najważniejszych rzeczy które powinien przygotować preppers na czas kryzysu jest woda. Zdrowy dorosły człowiek powinien pić codziennie około 2 litry płynów. Weź pod uwagę potencjalne zagrożenia i zgromadź zapas w mniejszych i większych butlach. Weź również pod uwagę fakt, że ciecze mogą okazać się niezbędne do przygotowania niektórych potraw. Woda może szybko się skończyć, dlatego przygotuj również tabletki do jej uzdatniania oraz rurkę filtracyjną, pozwalającą na picie bezpośrednio z zanieczyszczonych zbiorników.
Chcesz zrobić zapasy pożywienia w Słupsku? Srawdź lokalizację najlepiej wyposażonych sklepów w serwisie https://www.slupskinfo.pl/.
Środki higieniczne
Środki higieniczne niezbędne w przypadku kryzysu to nie tylko klasyczne przybory do mycia. Jeśli zabraknie bieżącej wody twoim najlepszym przyjacielem mogą stać się mokre chusteczki (szczególnie te dla niemowląt) oraz suchy szampon. Nie zapomnij również o środkach do higieny jamy ustnej oraz detergentach do prania i mycia naczyń. Kupując chemię, tak jak w przypadku jedzenia, powinieneś wybrać produkty posiadające jak najdłuższy termin przydatności.
Elektronika
Konieczność zaopatrzenia się w podstawowy sprzęt elektroniczny jest związana z ryzykiem, że w sytuacji kryzysu zabraknie prądu i nie będziesz miał możliwości połączenia się ze światem oraz bliskimi. Podstawowy sprzęt w który powinieneś się zaopatrzyć to radio, dzięki któremu będziesz mógł wysłuchiwać komunikatów dla mieszkańców oraz powerbank, który pozwoli ci używać telefonu. Pomyśl również o zainwestowaniu w zwykły zegarek ze wskazówkami. Poza wskazywaniem godziny, może on pomóc ci ustalić kierunki świata – w Internecie znajdziesz wskazówki jak się to robi.
Ciepło
Komfort termiczny jest jedną z najważniejszych, choć często niedocenianych potrzeb człowieka. Bez ciepłej odzieży łatwo się przeziębić, a niektóre osoby nie są w stanie zasnąć w chłodnym miejscu, nawet przy wysokim poziomie zmęczenia. Przygotuj sobie zestaw wygodnej i ciepłej odzieży, który zawsze będziesz utrzymywać w czystości. Pomyśl również o przygotowaniu ciepłego miejsca do spoczynku – zbierz koce, śpiwory i karimaty.
Naszym celem było zwrócenie twojej uwagi na to, jak wiele aspektów należy rozważyć przygotowując zestaw przetrwania. Aby pogłębić swoją wiedzę powinieneś poczytać więcej na temat każdego wymienionego wyżej elementu. Gdy poznasz zasady przygotowania domu i najbliższych do kryzysu oraz przybliżysz sobie survival będziesz mógł nazwać się prawdziwym preppersem!