Pozostałe

Dobra mąka na makaron, kluseczki, wypieki i nie tylko…

Mąka jest ważnym składnikiem wielu różnorodnych dań, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Aromatyczne wypieki, chrupiące pieczywo, makaron czy delikatne pierogi… To tylko część potraw, które swój wyjątkowy smak i zwartą strukturę zawdzięczają odpowiednio dobranej mące. Jakie rodzaje mąki najlepiej się sprawdzą przy wypieku ciasteczek, przygotowywaniu zup czy zagęszczeniu sosów?

Mąka – różne rodzaje i zastosowanie

Mąka to produkt powstały ze zmielenia ziaren zbóż (pszenica, żyto, owies), orzechów (migdały, kokos) lub innych roślin (groch, soja, ryż, ziemniaki). Jej zastosowanie różni się nie tylko w zależności od surowca z którego powstała, lecz także grubości zmielenia oraz typu, który określa zawartość substancji mineralnych. Popularna mąka pszenna najniższego typu 450 ma najjaśniejszy odcień i świetnie nadaje się do półkruchych wypieków, z kolei uniwersalna mąka 500-550 jest idealna do pierogów, makaronów, pizzy czy ciast drożdżowych. Typ 650 i wyższe używa się głównie do wypieku chleba i bułek, w tym również pełnoziarnistych.

Mąka zbożowa (zwłaszcza pszenna i żytnia) zawiera gluten – mieszaninę białek mających właściwości wiążące, która przyczynia się do wyrastania ciasta, tworząc w nim mnóstwo drobnych pęcherzyków powietrza, które po zapieczeniu nadają produktom charakterystyczną, gąbczastą strukturę. Gluten nadaje również ciastom sprężystości, umożliwiając wyrabianie makaronu o różnych kształtach, lepienie pierogów czy formowanie ciasteczek. Oprócz glutenu mąka (zwłaszcza pełnoziarnista) jest bogata w błonnik oraz liczne minerały (potas, fosfor, magnes, wapń, żelazo) mające duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Makaron na wiele sposobów

Powstały głównie z mąki i wody makaron jest znany od ponad 4 tysięcy lat i w wielu rejonach świata należy do podstawowych produktów spożywczych. Najczęściej sporządza się go na bazie mąki przygotowanej z pszenicy twardej (np. durum), ponieważ powstałe z niej ciasto jest nieco mniej elastyczne i z łatwością daje się formować w nawet najbardziej wymyślne kształty. Makaron o największych rozmiarach (duże muszle, szerokie wstążki) doskonale smakuje z dodatkiem gęstych sosów. Średniej wielkości kokardki, świderki czy rurki są z kolei świetnym składnikiem zapiekanek oraz sałatek, a najdrobniejsze kolanka, muszelki lub nitki dodają charakteru wielu wyśmienitym zupom, takim jak tradycyjny rosół, kremowa pomidorowa czy aromatyczny krem grzybowy.

Wyjątkowym rodzajem makaronu jest lasagne występujący w postaci dużych prostokątnych płatów i służący do przygotowania tradycyjnego włoskiego dania. Potrawa lasagne składa się z warstw pomidorowo-mięsnego farszu, makaronu, sera oraz sosu beszamelowego, które po zapieczeniu tworzą wyśmienitą potrawę, znaną i lubianą niemal na całym świecie.

Similar Posts