Jedzenie

Wina do dań wegańskich – znajdź najlepsze

Lato to sezon świeżych warzyw i owoców. W upały chętniej też sięgamy po lżejsze potrawy. Dlatego nie tylko weganie skorzystają na rekomendacjach najlepszych win do obiadu na bazie warzyw.

Uwaga! Nie każde wino jest wegańskie

Cóż może być niewegańskiego w winogronach?

Podczas produkcji wino zawiera białka drożdży i garbników, niezbędnych do fermentacji. Tworzą one mętną zawiesinę, której pozbywa się za pomocą żelatyny, białka kurzego, rybich pęcherzy czy chityny ze skorupiaków. Teoretycznie te produkty nie pozostają w winie. Gdy już osiągnie się sklarowane wino, następnym etapem jest filtrowanie. Mimo wszystko proces jest niezgodny z ideami weganizmu. Nie oznacza to, że trzeba na zawsze zrezygnować z kieliszka wina. Na szczęście wino można także sklarować przy pomocy substancji mineralnych, jak bentonitu, kaolinu lub krzemionki.

Skąd wiadomo, czy wino jest wegańskie?

Na etykiecie nie znajdziemy wzmianki, jakich produktów użyto do klarowania. Dlatego istnieją certyfikaty, pomagające zidentyfikować wegetariańskie wina. Rozpoznasz je po zielonym symbolu z literą „V”.

Zamiast przeczesywać półki w supermarkecie, wegańskie wino z łatwością kupisz online. Współczesne sklepy z winami, które rozumieją potrzeby swoich klientów, stosują widoczne oznaczenia win przyjaznych dla wegetarian.

Polecane białe wino dla wegan

Dania warzywne najłatwiej sparujesz z białym winem.

Do zup, makaronów w jasnym sosie, a zwłaszcza szparagów wypróbuj koniecznie MALATINSZKY Signature Chardonnay. Wytrawne wino z Węgier nie tylko unika produktów odzwierzęcych, ale też chemicznych dodatków. W biodynamicznej winnicy większość procesów produkcji do dziś odbywa się ręcznie. Jednak nie trzeba być miłośnikiem ekologii, by docenić naturalny smak tego wina. Subtelne warzywne nuty połączone z soczystością jabłek, cierpkością zielonych śliwek i rześkością mięty tworzą doskonały bukiet na lato. Równie ekologiczne jest LA JARA Pinot Grigio. La Jara jest producentem znanym z win organicznych i nagradzanych Prosecco. Unikalna wapienno-żwirowa gleba rejonu nadaje winom zdecydowanego charakteru.

Tak powstaje lekkie, orzeźwiające wino o soczystym owocowym aromacie i wielopiętrowym bukiecie.

Polecane czerwone wino dla wegan

Czerwone wina domagają się mocniej przyprawionych dań wegańskich. Mogą to być grillowane bakłażany i papryka, sos pomidorowy, a przede wszystkim potrawy na bazie grzybów. Ze wspomnianej wyżej winnicy MALATINSZKY pochodzi Noblesse Cabernet Sauvignon. Wysokiej jakości wino o bogatym bukiecie, zaskakuje zestawieniem owocowej świeżości i pikanterii. Wyrazista struktura i długotrwały posmak na języku sprawią, że także mięsożercy z przyjemnością sięgną po kolejny kieliszek.

Dieta wegańska staje się coraz bardziej powszechna, dlatego jeśli planujesz przyjęcie, warto mieć w zanadrzu certyfikowaną butelkę. Wdzięczność wegan gwarantowana!

Więcej win na lato znajdziesz na Wybieramwino.pl

Similar Posts