Pozostałe

Jak wybrać zastawę stołową?

Komplet naczyń obiadowych to niezbędne wyposażenie w każdym domu. Używamy ich na co dzień oraz przy bardziej uroczystych okazjach takich jak święta lub przyjęcia. Dzięki ogromnemu wyborowi wzorów i kolorów pomogą dopełnić zarówno wnętrze nowoczesne jak i bardziej tradycyjne. Nie ma znaczenia, czy uwielbiasz kwieciste wzory, eleganckie paski czy błękit morza — każdy znajdzie coś dla siebie.

Klasyczny czy nowoczesny serwis obiadowy?

Przed zakupem warto zastanowić się, jakie są nasze preferencje i upodobania dotyczące wystroju domu oraz przyjrzeć się wnętrzu, w którym planujemy używać serwis obiadowy tak, aby był jego idealnym dopełnieniem. Designerskie kolorowe talerze o kwadratowych kształtach niekoniecznie będą dobrze wyglądać w sąsiedztwie bibelotów po babci oraz antycznych mebli, natomiast pięknie uzupełnią pokój lub kuchnię o nowoczesnym wyglądzie. W przypadku wątpliwości najlepiej postawić na klasykę, czyli białą zastawę stołową z dobrej jakości porcelany, która pasuje na każdą okazję i nie musimy się obawiać, że po kilku latach stanie się niemodna. Jak w takim razie rozpoznać prawdziwą porcelanę? Przede wszystkim po kolorze – naczynia powinny być śnieżnobiałe, idealnie gładkie, a np. talerzyk skierowany w stronę słońca będzie półprzezroczysty. Serwis obiadowy z dobrej porcelany nie jest tani, lecz posłuży nam przez lata i wciąż będzie zachwycał swoim wyglądem. Ze względów praktycznych mądrym wyborem będzie posiadanie dwóch zestawów naczyń – bardziej reprezentacyjnego oraz codziennego. Ten drugi może być wykonany z porcelitu lub fajansu, które są nieco gorszej jakości, lecz mają niższą cenę, a tym samym w razie zbicia pojedynczego elementu nie będzie dużej szkody.

Co powinien zawierać komplet obiadowy?

Podstawą serwisu są oczywiście głębokie oraz płytkie talerze, a także talerzyki deserowe. Warto zwrócić uwagę na ich wielkość oraz głębokość, tak aby jak najlepiej spełniały nasze oczekiwania. Oprócz tego zestaw może zawierać wazę, salaterki, półmiski i sosjerkę, dzięki czemu wszystkie elementy będą tworzyć piękną całość. Nie należy zapominać o odpowiedniej ilości sztućców i szklanek, przyda się także solniczka i pieprzniczka.

Zastawa stołowa – na ile osób?

W sprzedaży znajduje się zastawa stołowa w kompletach dla 6, 12, a nawet 24 osób. Zaleca się, by ilość talerzy była dwa razy większa niż rodzina, co pozwoli na przyjmowanie gości. Po kilku latach prawdopodobnie będzie problem z uzupełnieniem zestawu, ponieważ konkretny wzór zastawy stołowej może nie być już dostępny.

O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie serwisu obiadowego?

Obecnie posiadanie zmywarki stało się normą, więc warto sprawdzić, czy kupowaną przez nas zastawę stołową można myć w tego typu urządzeniach. Porcelanie nic nie grozi, ale przeciwwskazaniem jest obecność złoceń, które mogą ścierać się podczas takiego czyszczenia. Złocenia nie są również wskazane w trakcie podgrzewania dań w mikrofalówce, a przecież to popularne rozwiązanie. Dlatego należy sprawdzić, czy producent konkretnego zestawu zezwala na mycie w zmywarce oraz wkładanie naczyń do mikrofalówki. Dzięki temu nasz serwis obiadowy zachowa nienaganny wygląd przez długi czas.

Similar Posts