Jedzenie Słodycze

Gdy cukier staje się problemem…

Wśród wielu nałogów to uzależnienie od cukru zbiera największe żniwo. Spadek koncentracji, spowolnienie myślenia, otyłość, brak energii i wypryski na skórze są tylko nielicznymi efektami ubocznymi spożywania go w nadmiernej ilości. Istnieje jednak sposób, aby się ich pozbyć ze swojego życia i przestać być kontrolowanym przez ochotę na sięgnięcie po słodycze.

Mechanizm powstawania uzależnienia od cukru jest prosty i niesamowicie skuteczny. Zjedzenie czegoś słodkiego pobudza organizm do wydzielania dopaminy, dzięki czemu następuje natychmiastowa poprawa samopoczucia. Kolejnym etapem jest nadmierne wydzielenie insuliny w celu obniżenia poziomu cukru we krwi, który później zostanie zamagazynowany jako tłuszcz. W wyniku spadku poziomu cukru nastrój się pogarsza, a my zaczynamy odczuwać większy apetyt na słodycze. Ulegnięcie zachciankom powoduje spożycie kolejnych pustych kalorii i powtórzenie całego mechanizmu. Sposobem na przerwanie błędnego koła jest eliminacja cukru z diety. Niestety ten słodki narkotyk jest dodawany do coraz większej ilości produktów, więc walka z nałogiem jest niesamowicie trudna, co nie oznacza, że jest niemożliwa. Aby wyrównać poziom insuliny we krwi warto wdrożyć kilkudniowy detox od cukru. Najlepszym początkiem walki jest ograniczenie bezwartościowych przekąsek, tj. batoniki, lizaki, słodzone soki i napoje gazowane. Pozwoli to na stopniowe oswojenie się organizmu z nowymi nawykami żywnościowymi. Po kilku dniach można sobie pozwolić na wyłączenie z diety produktów zawierających fruktozę, czyli owoców i miodu. Okres „oczyszczania” powinien trwać do dwóch-trzech tygodni. Trzeba jednak pamiętać o spożywaniu zróżnicowanych posiłków zawierających zarówno białko, jak i tłuszcze oraz dobre węglowodany. W ten sposób uniknie się huśtawek nastroju, spadku energii oraz osłabienia wydolności ciała. Powrotem do cukru będzie ponowne spożywanie owoców oraz miodu, jednak przy jednoczesnym unikaniu słodyczy i cukru w tradycyjnej formie. Zresztą nie będzie to takie trudne, gdyż już po 21 dniach organizm przestaje odczuwać chęć na duże stężenie cukru. Jeżeli szukasz pomocy w dietetyce, na stronie https://warszawainfo.pl/ znajdziesz najlepsze gabinety lekarskie w Warszawie.

Efektem kuracji mającej na celu odstawienie cukru jest lepsze samopoczucie, a także większa ilość energii. Ponadto da się zauważyć większą wrażliwość kubków smakowych na nowe smaki, co jest szczególnie istotne dla osób zajmujących się zawodowo gotowaniem. Warto spróbować zmniejszyć ilość cukru w swojej diecie, aby zrozumieć jak negatywne skutki ciału i psychice dawało nadużywanie tej substancji.

Similar Posts