Jedzenie

Proste porady dietetyczne dla kobiet w ciąży

Właśnie się dowiedziałaś, że już niedługo zostaniesz mamą. Na pewno jest to dla ciebie informacja wywołująca skrajnie różne emocje, doprowadzająca cię najpierw do rozpaczy, a później do łez prawdziwego szczęścia.

Co powinna jeść kobieta w ciąży?

Od teraz jesteś już odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale też i za tę małą istotkę, która zaczęła pomału rozwijać się w twoim brzuszku. Musisz jej w tym pomóc. A tobie pomoże w tym dobra dieta w ciąży. Nie jakiś wymyślny i skomplikowany jadłospis, ale naturalna dieta, którą łatwo zastosujesz i wcielisz w życie.

Zadbaj więc po prostu o to, by twój jadłospis zawsze był jak najbardziej zróżnicowany i aby nigdy w nim niczego nie brakowało. Nie unikaj żadnych produktów spożywczych. Uwzględnij w swoi menu artykuły ze wszystkich grup żywnościowych, tzn.: owoce, warzywa, przetwory mleczne, mięso i ryby, jaja, zdrowe tłuszcze oraz produkty zbożowe. Jeżeli chodzi o te ostatnie wyroby, czyli produkty zbożowe, zawsze wybieraj te z pełnego przemiału. Unikaj jasnego pieczywa, jasnego makaronu i białego ryżu. Takie wyroby nie mają prawie żadnych wartości odżywczych, więc dostarczają ci wyłącznie pustych kalorii, którymi nawet nie jesteś w stanie się nasycić. Przekonaj się do ciemnych, nieprzetworzonych produktów zbożowych. Twoja dieta w ciąży może też uwzględniać artykuły nabiałowe (nawet mleko), jeśli tylko dobrze je trawisz i nie jesteś uczulona na laktozę. Zarówno nabiał, jak i mięso oraz ryby będą dla ciebie doskonałymi źródłami witamin z grupy B, a także i żelaza. Powinnaś jeść takie produkty przynajmniej trzy razy w tygodniu. Dzięki nim na pewno nie nabawisz się żadnych poważniejszych niedoborów.

Więcej wpisów dotyczących ciąży i macierzyństwa, znajdziesz w serwisie www.szkrab.pl.

A co z warzywami i owocami? Akurat te produkty możesz jeść dosłownie bez żadnych ograniczeń. Im więcej ich będzie w twojej diecie, tym lepiej dla ciebie i twojego dziecka. Warzywami uzupełniaj więc kanapki i zawsze dodawaj je do obiadów oraz kolacji. Owoce komponuj natomiast ze śniadaniami oraz zjadaj je na przekąskę bądź zdrowy deser po obiedzie.

 

Similar Posts